bitmex
Genel Sağlık

İnsülin Direncine İyi Gelen İlaçlar Nelerdir

İnsülin direnci bulunan çoğu hastanın yaptığı ilk yanlışlardan birisi kulaktan dolma bilgilerle eczaneye giderek ilaç satın almasıdır. Şunu unutmamak gerekir ki insülin direncine iyi gelen ilaçlar mutlaka doktor tarafından önerilmelidir. Özellikle de ilaç tedavisine başlamadan önce düzenli bir beslenme planı ve egzersiz uygulanması şarttır.

Rahatsızlık bu koşullarda da kontrol altına alınamıyorsanız hekim tarafından önerilen ilaçlar kullanılmaya başlanabilir. İnsülin direnci tedavi edilmediği sürece Tip 2 diyabet başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Peki insülin direnci ilaçları nelerdir? İnsülin direnci tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar şunlardır;

  • Metformin

Tip 2 diyabet hastalarına önerilen yaşam değişimi ile birlikte sunulan en yaygın ilaç metformindir. Metformin HbA1C düzeyini %1-2 oranında düşürmekle birlikte sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılır. Gaz ve şişkinlik gibi yan etkileri görülse de kilo aldırmaz ve hatta kilo vermede etkilidir. Böbrek rahatsızlığı, karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği, akciğer hastalığı ve önemli rahatsızlığı bulunanların kullanmaması gerekir.

  • Glitazonlar (Pioglitazon)

Yemek öncesinde ya da sonrasında günde 1 defa kullanılan bu ilaç HbA1C düşürücü etkiye sahiptir. Kalp yetmezliği bulunan hastalarda kullanılmaz. İnsülin direncine iyi gelen ilaçlar arasında yer alan bu ilacın kilo alımı ve ödem gibi yan etkileri bulunmaktadır.

  • En Etkili İlaç Yürümek

İnsülin direncinden kaynaklanan kilo alma ya da obezite gibi sağlık problemleriniz varsa en iyi ilaç yürümek. Kas dokularında bulunan hücreleri çalıştırmanın en doğal ve etkili yolu egzersizdir. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak hem kilo vermenizi, hem de kan şekeri düzeyinizi dengeleyecektir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için insülin direnci ilacı arayanlar mutlaka yürüyüş yapmayı ilke edinmelidir.

Notİnsülin direnci tedavisi ile ilgili ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir