bitmex
Anne & Bebek

Çocuklarda Anemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Anemi (kansızlık) kelimesi kandaki hemoglobin miktarındaki azlığı ifade eder. Hemoglobin , akciğerlerden vücut dokularına oksijen taşıyan alyuvarlardaki pigmentin adıdır. Hemoglobin az ise dokular yeteri kadar oksijen alamaz.

Neden Kansızlık Olur?

Alyuvarlar kemik iliğinde üretilir, ardından kan dolaşımına karışır. Normal şartlarda , 120 gün boyunca kan dolaşımını sağladıktan sonra yetersiz hale gelerek yıkılır, ortadan kaldırılırlar. Anemi, alyuvarların yetersiz üretimi ya da aşırı miktarda yıkılmasından kaynaklanır.

Yetersiz alyuvar üretimi genellikle güçlü alyuvar yapılanması için gerekli olan bir maddenin yoksunluğundan kaynaklanır. Alyuvarların aşırı miktarda yıkımı ise çoğunlukla genetik bir kusurdan kaynaklanır. Bu durum anormal alyuvarların yapımı ve daha sonra yüksek bir oranda yıkılmasına yol açar.

Belirtileri Nedir?

Anemi hafifse belirti göstermeyebilir. Daha şiddetli durumlarda aşağıdaki belirtileri gösterebilir;

  • Soluk cilt
  • Halsizlik
  • Zorlanma halinde nefes darlığı

Çocuğunuzunda anemi (kansızlık) olduğundan şüpheleniyorsanız onu mutlaka bir doktora götürmelisiniz. Tedavi şekli çocuğunuzun anemisinin nedenine göre farklılık gösterecektir. Eğer anemi genetik bir kusurdan kaynaklanıyorsa, çocuğunuz ömür boyu sürecek bir tedavi alması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir